10-450 Olsztyn, Al. M. J. Piłsudskiego 53, tel . 0 89 533 70 44

WFOŚiGW – Świąteczne Eco-hocki-klocki 2016

Projekt zakłada organizację świątecznych warsztatów dla 50 dzieci w wieku 6 – 13 lat, w tym przede wszystkim uczniów Szkoły Podstawowej Nr 34 im. Józefa Malewskiego w Olsztynie (SP34) w okresie 18.11 – 15.12.2016, promujących ideę upcyklingu, czyli formy wtórnego przetwarzania odpadów, dzięki czemu powstaną produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce.

Celem „Świątecznych eco-hocków-klocków” jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.

Proces Upcyklingu pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji. Mówiąc potocznie, upcykling to przerabianie rzeczy, które wyrzucamy, w produkty użytkowe albo dzieła sztuki, przy czym niebagatelną rolę odgrywa tu kreatywność i twórcze podejście. Nie ma tu miejsca na zaawansowane procesu chemiczne, minimalizuje się też zużycie energii elektrycznej i gazu, stosując techniki

W okresie świątecznym można wykorzystać kartony, stare gazety, deseczki, szkiełka, żarówki, art. spożywcze, dary lasu (szyszki, igły, gałązki) lub inne odpady na wykonanie ozdób świątecznych, stroików, opakowań na prezenty lub kartek z życzeniami. Dzięki upcyklingowi z bezużytecznych już rzeczy stworzymy małe dzieła sztuki, czym będziemy mieli swój mały wkład w ratowanie środowiska naturalnego. Warsztaty zostaną zorganizowane w świetlicy szkolnej w SP34. Wolontariusze (5 osób prowadzących zajęcia) przygotują stanowiska i materiały do wykonania prac. Na każdym z nich będzie można wykonać coś innego (drewniane zawieszki, choinki makaronowe, bombki z tektury falistej, kartki Bożonarodzeniowe, zakładki do książek, ozdoby gipsowe, obrazki malowane na szkle, itp.). W warsztatach wezmą udział chętne dzieci. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami zostaną podzielone na mniejsze grupy. Zadaniem wolontariuszy będzie koordynowanie działań i pomoc dzieciom w tworzeniu ich prac. Uczestnictwo w warsztatach będzie całkowicie bezpłatne.

 

magia_marzen

 

 

 

13.12.2016 r. wszystkie wytworzone podczas warsztatów przedmioty przekazane zostaną Fundacji Mam Marzenie podczas charytatywnego Koncertu Magia Marzeń, którego celem jest realizacja pragnienia jednej z podopiecznych Fundacji – 12-letniej Natalii.

 

 

 

 

 

 

Zakończenie realizacji projektu datuje się na 15.12.2016, kiedy to koordynatorzy wspólnie z uczestnikami podsumują projekt i skonstruują wnioski, tak aby stały się one podstawa kolejnych projektów edukacyjnych.


GALERIA ZDJĘĆ    link

 

 

wfosigw